„CZASAMI” – utwór najbardziej osobisty z osobistych

„CZASAMI” – utwór najbardziej osobisty z osobistych

„CZASAMI” już na kanale. To wyjątkowa piosenka i wyjątkowy teledysk. Dlaczego?

– O każdej piosence z płyty „1984” mówię, że jest osobista, ale „Czasami” jest zdecydowanie najbardziej osobistym utworem – mówi Paweł Domagała. – To zapis stanu, w którym wydaje się, że gorzej być nie może, nie widać najmniejszej szansy na poprawę, a wszystko w czym pokładaliśmy nadzieję, rozpada się na naszych oczach. I wtedy zdarza się cud. Nie chodzi tu o cud spektakularny, ale mały i codzienny. Po prostu we właściwym miejscu i czasie trafiamy na jakąś osobę. Może to być partner czy partnerka, ale może to być przelotne spotkanie, które ma niezwykłą moc. Takie cuda zdarzają się każdemu z nas – dodaje muzyk.

Autorką pomysłu na historię opowiedzianą w teledysku „Czasami” jest Zuzanna Grabowska, aktorka, a prywatnie żona Pawła Domagały. Para występowała razem na deskach teatralnych, między innymi w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i w niezależnym aktorskim Kabarecie Na Koniec Świata.

– Od dłuższego chcieliśmy zrobić teledysk z historią, krótką etiudę. „Czasami” to na pierwszy rzut oka wyznanie miłości. Można jednak odczytać tę piosenkę też jako relację matki i dziecka – mówi Zuzanna Grabowska. – Jako mama na 100% doświadczam rożnych stanów emocjonalnych – od skrajnego zmęczenia i frustracji, po entuzjazm i wielką miłość. Podziwiam samotne matki, które równocześnie muszą pracować i zajmować się dziećmi. Tak zrodził się pomysł krótkiej historii mamy i synka. Chcieliśmy pokazać zwykły, a jednak niezwykły dzień z ich życia. Zależało nam, by historia była pogodna, a zarazem wzruszająca. Jak macierzyństwo, które czasami „wykańcza”, ale daje też ogromną siłę.

– Postawiliśmy na dłuższą formę, mniej oczywistą, ale dużo trudniejszą, bo bardziej filmową – dodaje Paweł Domagała.

Produkcja teledysków

„Czasami”, tak jak poprzednie teledyski, wyreżyserował Paweł Łukomski, twórca niezależnego Studio35, autor krótkometrażowego horroru „Klechdy”, obsypanego nagrodami na zagranicznych festiwalach. Paweł jest też autorem scenariusza do teledysku.

– Paweł wszystko ma dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Bardzo go cenię, ma rozległą wiedzę filmową i zna chyba wszystkie filmy na świecie – mówi o reżyserze Paweł Domagała. – Co ważne, ma zupełnie inną wrażliwość i wyobraźnię niż ja, dlatego wpada na pomysły, które mi nigdy nie przyszłyby do głowy.

W teledysku zagrali Paweł Domagała, Zuzanna Grabowska, Łukasz Borowiecki i przyjaciele  aktorzy: Alżbeta Lenska, Tomasz Oświeciński, Kamil Siegmund,  Grzegorz Woś i Roman Słomka.

– Bardzo dużą rolę w historii odgrywa pięciolatek. Zorganizowaliśmy casting i trafiliśmy szczęśliwie na Antka Cieszyńskiego, który okazał się strzałem w dziesiątkę! – podkreśla Zuza Grabowska.

„Czasami” to trzeci utwór z płyty “1984”, do którego powstał teledysk. Pierwszy singiel “Weź nie pytaj” obejrzano już w serwisie YouTube ponad 94 miliony razy, drugi “Wystarczę ja” zbliża się do 20 milionów wyświetleń.

Podwójnie platynowe „1984”

1984″ to rok urodzenia Pawła Domagały, a płyta jest podsumowaniem pierwszej rundy w meczu: Paweł Domagała kontra świat. Sporo na niej autorefleksji i powrotów do dzieciństwa. – Czy jestem taką osobą, jaką chciałem być? Co bym powiedział sobie sprzed lat, gdybyśmy spotkali się dzisiaj? Czy rozpoznałbym siebie? Szczery zapis tego, co u mnie słychać i mam nadzieję, że nie tylko u mnie – mówił przed premierą płyty Paweł.

„1984” ukazała się w listopadzie 2018 roku. Do pracy przy niej Paweł i Łukasz zaprosili: perkusistę Roberta Rasza, gitarzystów Tomasza „Serka” Krawczyka i Krzysztofa Łochowicza. Na klawiszach zagrał Piotr Wrombel, na skrzypcach Łukasz Kurowski, na gitarze Paweł Domagała, na basie Łukasz Borowiecki. Autorem tekstów jest Paweł Domagała, muzykę napisali wspólnie z Łukaszem Borowieckim. Płyta okryła się już podwójną platyną.

Koncerty – wkrótce ciąg dalszy!

Po wydaniu „1984” zespół ruszył w trasę. Początkowo planowana na kilkanaście koncertów trwała do końca marca i rozrosła się do 42 występów. W maju Paweł będzie kontynuował 1984 Tour, a na jesieni kolejna odsłona trasy, na której zespół zagra pierwsze utwory z nowego albumu.

  • 16.05 • Kostrzyn → [SOLD OUT]
  • 17.05 • Koszalin → Bilety
  • 18.05 • Elbląg → Bilety 
  • 19.05 • Świdnik → [SOLD OUT]
  • 7.06 • Ostróda → Bilety
  • 8.06 • Dolina Charlotty → Bilety
  • 9.06 • Sopot → [SOLD OUT]
  • 15.06 • Chodzież → Bilety

AUTOR: Szymon Majewski

Zobacz także: 

 

baner