Paweł Domagała gra w filmach, serialach i teatrze. Koncertuje, wydaje płyty, pisze teksty piosenek i monologów kabaretowych, czasem podkłada głos w filmach animowanych. Nie rozstaje się z gitarą. Stara się być równocześnie radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie. Właśnie pracuje nad nową płytą „Narnia”, której premiera już w listopadzie 2022 roku. 

Na wielkim i małym ekranie

Niezależnie od gatunku filmu, w którym gra, tworzy barwne postaci. Zagrał między innymi Filipa, dojrzewającego do życiowych decyzji w komedii obyczajowej „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, Malinowskiego, niezwykłego nauczyciela WF w „Planecie singli” i Lucka – jak sam mówi „brzydkiego kumpla pięknego głównego bohatera” w „Dzień dobry, kocham Cię”.

W filmie o działaczach podziemia, którzy zrobili „skok na własne pieniądze” („80 milionów”) zagrał Tomka, a w komediach „Wkręceni” i „Wkręceni 2” pantoflarza o pseudonimie „Szyja”. W serialu kryminalnym „Żmijowisko” wcielił się w Arka Duszyńskiego, klasycznego przeciętniaka, a zarazem ojca zaginionej dziewczynki. Zagrał również w komedii muzycznej „Exterminator. Gotowi na wszystko”, gdzie wciela się w rolę lidera zespołu metalowego… grającego na festynach.

Paweł Domagała ma wielki, samorodny talent komediowy. Taki aktor zdarza się raz na wiele lat. To szczęście, że mamy go w polskim kinie /reżyser Piotr Wereśniak/

W serialu „O mnie się nie martw” stworzył postać Krzysztofa Małeckiego. „Krzysztof to bardzo wdzięczna rola, jest niejednoznaczny, trochę łotr, ale z tych których nie sposób nie kochać.” – mówił Paweł. Zupełnie innym bohaterem był grany przez Pawła Igor Szot z „Drugiej szansy”. W serialu „Powiedz TAK” aktor zagrał Wiktora, chłopaka z zasadami (i gitarą), do którego wzdychają kobiety.

Złoty debiut muzyczny

Na początku było marzenie – nagrać płytę. We współpracy z Łukaszem Borowieckim Paweł Domagała wydał album „Opowiem Ci o mnie”. Autorem tekstów i muzyki jest Paweł, zaś o brzmienie i aranżacje zadbał Łukasz (jest on również współautorem muzyki). Nie trzeba było długo czekać, by album okrył się podwójnym złotem. „Opowiem Ci o mnie” towarzyszyła trasa koncertowa, a na życzenie publiczności odbyło się drugie tournée. Płytę można kupić jako CD i w wersji cyfrowej

Kolejnym albumem duetu Domagała i Borowiecki był „1984”, na którym usłyszeć można między innymi „Weź nie pytaj”, „Wystarczę ja” czy „Najgrubszy Anioł Stróż”.  Ta pierwsza piosenka w serwisie YouTube osiągnęła zawrotną ilość 134 milionów wyświetleń (stan na styczeń 2022) oraz doczekała się kilku bardzo ciekawych przeróbek. Płyta była podsumowaniem pierwszej rundy meczu: Paweł Domagała kontra świat. Znajdziecie tu dużo autorefleksji i powrotów do dzieciństwa.

W 2020 roku ukazał się album „Wracaj”. To walka o to, co w nas najpiękniejsze. Między innymi powrót do młodzieńczej bezczelnej odwagi, która domaga się, by iść po swoje bez niepotrzebnych kompromisów ze światem – mówił Paweł.

Teraz Paweł z Łukaszem i zespołem pracują nad nową płytą „Narnia”, której premiera w listopadzie 2022. Pierwszym teledyskiem z płyty jest „Łe Łe”.  

Od Koziołka Matołka do Człowieka Biedronki

Na deskach teatralnych Paweł stworzył niezapomnianych dziecięcych bohaterów w kultowych spektaklach – Maxa w „Pippi Pończoszance” w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) i żywiołowego Koziołka Matołka w inscenizacji Ondreja Spišaka (warszawski Teatr Na Woli). W spektaklach dla dorosłych wcielał się między innymi w niespełnionego aktora (sic!) w komedii „Amazonia” Michała Walczaka, docenta Dołowego i milicjanta w „Madame” (oba spektakle w Teatrze Na Woli) oraz Bérengera, który ze zdumieniem obserwuje, jak ludzie masowo zmieniają się w nosorożce („Nosorożec” Ionesco w Teatrze Dramatycznym w Warszawie).

Jak sam mówi najlepiej czuje się w repertuarze komediowym. Jednym z takich spektakli był „Exterminator” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To rockowa komedia, gdzie na żywo razem zespołem Paweł gra zaskakujące  aranżacje znanych utworów. To rzadki przykład spektaklu, w którym aktorzy wychodzą do bisów. Zobaczcie, co zrobili z „Kolorowymi jarmarkami”.

W Teatrze Kwadrat wcielał się natomiast w rolę Freddie’ego Fellowes w farsie o zespole teatralnych nieudaczników, czyli „Czego nie widać”.

Paweł ma też bogate doświadczenie kabaretowe. Jako bezczelny konferansjer budował napięcie w Kabarecie na Koniec Świata. Znacie polskiego super bohatera „Człowieka Biedronkę”? Chcecie wiedzieć, Czego wstydzą się Polacy?